Her lokalt går er det Odda/Ullensvang turlag som står som arrangør og det skjer på Korlevoll.

- Her blir det aking, skigåing, turrebus med premier og gratis grilling av pølser. Det blir også valpekos med huskyvalpene til Moa Hundseid og Trolltunga Adventures. Det blir også felles skitur for unge og voksne til Seljestadstølane, sier Eva Grete Rafdal i Odda/Ullensvang turlag.

Kom deg ut-dagen blir markert med over 160 gratis arrangementer over hele landet, opplyser DNT i en pressemelding.

– Vårt ønske med Kom deg ut-dagen er å inspirere folk til å være aktive ute nå på vinteren, og det gjør vi med å lage til en morsom dag for store og små i nærmiljøet, sier generalsekretær Dag Terje Klarp Solvang i Den Norske Turistforening (DNT).

Solvang tror aktivitetsdagen i år er viktigere enn noen gang.

– Folk har strammere økonomi og det er mindre penger til fritidsaktiviteter. Derfor har det stor betydning at frivilligheten stiller opp og viser hvordan det enkle friluftslivet byr på alle slags aktiviteter som både gir opplevelser og avkobling, sier han.

Kom deg ut-dagen er Norges nasjonale turdag, og arrangeres av DNT og medlemsforeningene hver vinter og høst.

Aktivitetene kan for eksempel være ski, skøyting, aking, natursti eller bålkos, og medlemsforeningene stiller med frivillige som hjelper til med aktiviteter, turquiz, råd og tips.