– Etterspørselen etter norske juletrær ser ut til å slå alle rekorder i år. Det er tydelig at folk nå under korona ønsker å skape ekstra mye stemning, glede og lys, sier daglig leder i Norsk Juletre, Heidi Amundsen, til Nationen.

Organisasjonen har hatt over 300 prosent flere besøkende på sine nettsider i adventstiden sammenlignet med samme periode i fjor.

– Flere juletredyrkere på blant annet Østlandet har nå hatt ekstra hogst for å kunne levere nok tre til byer og tettsteder i år, sier Amundsen.

Hun forteller at de opplever at nordmenn både kjøper flere og i større grad norske juletrær i år.

Tall fra SSB viser, ifølge Nationen, at importen av juletrær gikk ned med over 50 prosent fra 2003, da 438.400 ble importert, til i fjor, da 208.225 juletrær ble importert.

De siste årene har det i snitt blitt solgt rundt 1,4 millioner juletrær her til lands. Om lag halvpartene av disse er gran.

(©NTB)