Arna-Bjørnar - Brann 1-6: Det ble med noen få minutters spenning på Arna idrettspark. For med unntak av et nydelig Askeladden-mål av arnabuene, ble det en tøff dag med hobbyen mot et lag som har fotballen som levebrød.
Branns lag (4-3-3): Håkon Opdal – Emil Kalsaas, Jesper Löfgren, Christian Eggen Rismark, Thomas Grøgaard – Kristoffer Løkberg, Ruben Yttergård Jenssen, Amer Ordagic – Ludcinio Marengo, Henrik Kjelsrud Johansen, Gilli Rólantsson.
Brann brukte 43 sekunder på å skape den første farligheten, men headingen fra Gilli Rólantsson gikk like over mål. Verre var det med Brann-debutanten Emil Kalsaas. Unggutten fikk seg en skikkelig smell i duell med Arna-Bjørnars spiss Sander Ulveseter. Kalsaas blødde kraftig fra pannen, og virket svimmel da han ble hjulpet ut av banen. Det var bare gått ett minutt og 43 sekunder, og Taijo Teniste måtte hives innpå for den ulykkelige Brann-backen.
Vakre mål
Vertene ville også yppe seg, og de fikk en god mulighet etter tolv minutter. Robin Eriksen lempet kjapt i bakrom mot Martin Tysse, som banket til mot nærmeste hjørne fra 20 meters hold. Håkon Opdal måtte til pers, og bokset ballen ut til corner.
Brann kjørte, ikke uventet, over vertene, men måtte vente på uttelling. Den kom uansett på vakkert vis i det 21. minutt. Rólantsson la inn til en ledig Thomas Grøgaard, som hadde sneket seg opp fra venstrebacken og lå på 16-meteren og ventet. Han banket til på halvvolley, og sendte ballen i det høyre hjørnet. Mesterlig avslutning!
Da trodde man at all luft ville gå ut av Arna-Bjørnar, men den gang ei! Bare fire minutter senere, etter at de hadde klart å beholde ballen i laget en stund, lempet midtstopper Rune Gravdal en fantastisk crosser mot venstre, der Martin Tysse var på løp. Teniste hadde nok duppet av, og alene med Opdal lobbet Tysse ballen over Branns rutinerte sisteskanse, som for å gjøre ydmykelsen komplett!
Sjansesløsing
Arna-Bjørnar var ikke i himmelen lenge. Halvtimen var spilt da Amer Ordagic ble flekket ned av Mathias Boge i feltet. Soleklar straffe, som Henrik Kjelsrud Johansen ekspederte kontant inn med et hardt skudd i det venstre hjørnet.
Det siste kvarteret av omgangen var et rent stormløp mot Elias Tvedt i Arna-buret, men de røde holdt stand. For Brann måtte gå til pause med skarve ett mål i ledelse. De mange innleggene og skuddmulighetene virket som forhekset fra å finne nettmaskene.
Mjøs helten i 2. omgang
I det 55. minutt fikk Brann et godt fortjent mål. Men det kom egentlig ut av intet. Arna-stopper Gravdal headet ballen bakover i banen, men der var det kun Brann-spiss Kjelsrud Johansen som var på løp. Han rundet en utrusende målvakt og satte inn sitt andre mål for dagen.
To minutter senere så man den berømte ketsjup-effekten. Et hjørnespark fra Ruben Yttergård Jenssen ble forlenget inn mot femmeteren av Christian Eggen Rismark. Der dukket innbytter Azar Karadas opp – 4-1.
I det 66. minutt fikk Brann en ny straffe etter et hjørnespark, til heftige protester fra Arna-Bjørnar. Tomålscorerer Kjelsrud Johansen ga bort muligheten til unggutten Andreas Mjøs, som nettopp hadde kommet inn for Ordagic. Mjøs benyttet seg godt av muligheten, og satte 5-1 for Brann.
Men unggutten Mjøs var ikke ferdig. I et 80. minutt ble han tredd gjennom av Karadas etter et lurt løp, og trillet ballen i hjørnet til femmålsledelse for Brann.
Brann kjørte ikke uventet over 4.-divisjonslaget, som la ned en heroisk innsats. Men 6-1 kunne fort vært mye mer med et effektivt Brann, som traff aluminiumen fire ganger i løpet av kampen.