Den 15. Blømingsfestivalen manglet en ung spillemann. Arild Berge gikk bort i desember. Det ble markert både med hederskonsert og utdeling av en ny pris.
2005 ble ikke bare et jubileumsår, men et rekordård og merkeår for Blømingsfestivalen. 29 gammeldansorkestre stilte til konkurransen på lørdagen, fire flere enn i fjor.
Lokal festivalsjef Harald Bu er godt fornøyd med innsatsen, men savner fremdeles de lokale utøverne.
- Sliter gammeldansmiljøet med rekruttering av unge utøvere?
- Hvis vi ser Vestlandet under ett, er ikke rekrutteringen et problem. Men lokalt, ja. Det er fryktelig mange spillemenn i Odda, Eidfjord og Ullensvang, men de spiller på kammerset. Jeg spøker med at vi får finne fram til de, og skru på brannalarmen, sier Bu.
For en lokal arrangør er ikke nok. Det lokale spillemiljøet mangler ildsjeler, tror festivalsjefen og oppfordrer nok en gang de lokale til å stille på neste festival.
En annen som manglet på festivalen, var spillemannen Arild Berge. Han fikk kreft og gikk bort i desember i fjor. Årets festival ble preget av bortgangen, på flere måter.
Under en minnekonsert på lørdagen, fikk Arve Røneid en nyopprettet pris. En ærespris fra Trekkspillforbundet i Hordaland.
- Prisen er opprettet i Arild Berges ånd. Den som får prisen må være en stor komponist, som Berge, sier Bu.
Både publikum og deltakere satte stor pris på minneskonserten.
- Berges bortgang preget alle. Vi har mistet en stor spillemann og en god venn, sier Bu.
Vinnerlagene:
1. Teft fra Tysnes/Fusa med 137 poeng
2. 3-B fra Eikelandsosen med 130 poeng
3. Labakkalaget fra Gaupne med 104 poeng
terror-saken Marte Fevang Smith (18) og ti andre AUF-ere bestemte seg for å spille død for å slippe unna Anders Behring Breivik. Løpende oppdateringer nederst i saken. Les meir
terror-saken Medlemmene i Stortingets justiskomité ble mandag orientert om gjennomføringen av rettssaken mot Anders Behring Breivik. Les meir