...
En rekke alvorlige ulykker på E18 mellom Tvedestrand og Arendal gjør at den har fått tilnavnet dødsveien på Sørlandet. Likevel er den ikke prioritert i Veivesenets forslag til Nasjonal transportplan. Foto: Øystein K. Darbo, Tvedestrandsposten/ANB/Arkiv

Bompenger uten vei

Oslo (ANB-NTB): I mai starter innkrevingen av bompenger ved Lillesand i Aust-Agder.

Publisert 23.03.2012 kl 09:21 Oppdatert 23.03.2012 kl 10:45

Tips ein venn på e-post:

Men den nye E18 som pengene skal gå til, er ikke engang planlagt og er ikke nevnt i Nasjonal transportplan, skriver Aftenposten.

Det vanlige er å kreve inn bompenger etter at veien er bygget. I dette tilfellet er det ikke engang sikkert at veien kommer i det hele tatt, skriver Aftenposten. Strekningen det gjelder, er ny E18 mellom Tvedestrand og Arendal.

Ifølge avisen har ikke Statens vegvesen tatt med denne veistrekningen i sin prioriterte liste før ny Nasjonal transportplan, som gjelder fram til 2023.

- Dette undergraver all respekt folk har til bompenger. Bilistene betaler for noe som man ikke vet vil komme eller ikke, sier direktør Stig Skjøstad i Norges Automobil-Forbund (NAF).

Skjøstad mener veiprosjektet bryter med et svært viktig prinsipp om at bompenger ikke skal betales før man kjører på en ny vei, og krever at samferdselsminister Magnhild Meltveit Kleppa (Sp) griper inn og stopper innkrevingen fram til ny transportplan blir vedtatt neste år.

Kleppa avviser overfor NTB at veistrekningen ikke er med i Nasjonal transportplan, og sier den tvert imot er tilgodesett med oppstartsmidler.

- I første fireårsperiode er det gitt en økning i rammen på 45 prosent, sier Kleppa.

Det er Aust-Agder fylkeskommune som har vedtatt å kreve inn pengene fordi staten ikke vil legge ut for planprosessen. Samferdselsministeren kan ikke garantere at veien blir noe av, men vil ikke gripe inn for å stoppe bompengebetalingen.

- Aust-Agder fylkeskommune har tatt et aktivt grep for å posisjonere seg i køen. Jeg har fulgt dette opp og Stortinget har gitt sin tilslutning til forhåndsinnkreving av bompenger, sier Kleppa.

Hun mener dagens veistrekning mellom Arendal og Tvedestrand er en ulykkesbelastet vei som det haster å forbedre.

- Veien skal bygges så raskt som mulig. Det er mitt mål, sier samferdselsministeren. (ANB-NTB)

Til Grasrotandelen

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Zap over til Shanghai

...

Sjekk ut ZAP! Aptera og alle de andre bilene som fant veien til Shanghai Auto Show.

Se bildene

Bond gass på bilmesse

...

Daniel Craig kastet glans over New York International Auto Show. Sjekk ut bilene som glinset på messa.

Se bildeserie

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/61/4370341/

Tips oss

Lokalavisa for
Odda, Ullensvang og Eidfjord

Tipstelefon: 53 65 06 20
Sms: tipshaf til 2097
Send oss epost

Kontakt oss

Sentralbord: 53 65 06 00
Redaksjonsfax: 53 65 06 21
Kundeservicefax: 53 65 06 01
Adresse: Ragde, Postboks 374, 5751 Odda

Annonsere

Marknadsansvarleg: Rolf Alterskjær
Telefon: 91 12 02 11
Epost: annonse@hardanger-folkeblad.no

Redaksjon

Redaktør/dagleg leiar:Trygve D. Syse
Redaksjonssjef:Karl Ystanes
Epost:redaksjon@hardanger-folkeblad.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.