Brann-supportere roper varsku etter at flere mot sin vilje er satt i sammenheng med den høyreekstreme gruppen Norwegian Defence League.
Flere Brann-supportere som poserer med ulike Brann-bannere på Facebook, er blitt lagt til i Norwegian Defence League (NDL) sin Facebook-gruppe - uten at de selv har samtykket til dette.
Disse bildene har prydet forsiden av gruppen, skriver Bergensavisen (BA).
Thomas André Madsen er leder for en supportergruppering som kaller seg Bergens Glade Gutter. Flere personer fra denne gruppen er satt i sammenheng med NDL på denne måten.
– Vi tar fullstendig avstand fra all sammenblanding av politikk og fotball. Vi er en gruppe for Brann-supportere, og er selvsagt imot rasisme. Ingen av våre medlemmer deler synet til NDL, sier Madsen til BA.
Gruppen har mange yngre medlemmer. En av disse er Andreas (17). Han er en av dem som ble lagt til NDLs grupper uten at han visste om det.
– Jeg meldte meg ut med en gang jeg oppdaget det. Jeg bryr meg overhodet ikke om politikk, og ville aldri meldt meg inn i en slik gruppe, sier Andreas, som ikke vil ha etternavnet sitt på trykk av frykt for represalier.
Han hevder også at profilen hans ble hacket og brukt til å spre budskap fra NDLs Facebook-gruppe.
Erlend Vågane er mangeårig Brann-supporter og medredaktør i en ny Brann-fanzine (magasin for fotballsupportere, red. anm.) kalt «En fot i virkeligheten».
I lederen settes det søkelys på NDLs forsøk på å rekruttere Brann-supportere.
– Å ta avstand fra NDL er ikke å blande fotball og politikk. Det er å ta avstand fra rasisme. Rasisme var et stort problem på tribunene i Oslo, men har aldri vært et åpenbart problem på Stadion. Sånn skal det forbli. Når det kommer en ny gruppering som prøver å infiltrere supportermiljøet på denne måten som NDL gjør, er det viktig å slå ned på det med en gang, slik at det ikke får slå rot, sier Vågane.
Leder i Bataljonen, Roger Lillebø-Hansen, er også kjent med problemet.
Bataljonen har opplevd at personer har forsøkt å spre NDLs budskap på deres nettforum.
Da har innleggene blitt slettet med en gang.
– Med tanke på det som skjedde med rasisme innenfor fotballen i Europa på 1980-tallet, er det klart at dette er en problemstilling som vi må være obs på, sier Lillebø-Hansen.
Lillebø-Hansen går langt i å antyde at NDL-medlemskap vil medføre ekskludering fra supporterklubben.
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/componada-xslt-1.310.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl root cause: Error reported by XML parser processing null: Scanner State 24 not Recognized