...
Sommerfugler som denne keiserkåpen, pynter opp i hagen og er samtidig nyttig. Foto: Jorunn Amdal, Hageselskapet/ANB

Hjelp sommerfuglen

Oslo (ANB): Fargerike sommerfugler som flakker fra blomst til blomst, bør du ønske hjertelig velkommen i hagen.

Publisert 05.08.2012 kl 09:19 Oppdatert 06.08.2012 kl 08:12

Tips ein venn på e-post:


404 - Not found

Error message: Not enough arguments given

Sommerfuglens livssyklus

  • Mange sommerfugler har en livssyklus som neslesommerfuglen.
  • Den overvintrer som voksen her i landet.
  • Tidlig om våren legger den egg på stornesle (brennesle).
  • Larven lever på nesleplanten.
  • Deretter går den inn i puppestadiet. Den forlater neslen og finner seg en sted å henge.
  • Det kan være et strå, en vegg eller liknende.
  • Etter noen uker bryter den ut av puppen og er blitt en ny neslesommerfugl.

Sommerfugler som kommer på besøk er ikke bare et nydelig skue. I tillegg til at de er vakre å se på, er de nemlig nyttige.

De pollinerer en del planter, og de er en viktig næringskilde for fugler, flaggermus og også andre insekter.

Blåmeis spiser mengder av sommerfugllarver hvert år.

Undersøkelser viser at det har blitt færre sommerfugler de siste tiårene. En viktig grunn til det, er at leveområdene deres ødelegges.

Mange sommerfugler har et ensidig kosthold, og når de blomstene de livnærer seg av forsvinner, forsvinner også sommerfuglene.

Det er her vi som hageeiere kan gjøre en innsats. Ved å plante trær, busker og blomster med nektar som sommerfuglene liker, gjør vi det lettere for dem å overleve. Plant disse vekstene på en solrik plass, sommerfugler er solelskere som liker varme.

Blomstenes nektar gir sommerfuglene energi til å fly. Dette er særlig viktig om våren og på høsten. Om våren, etter overvintringen, trenger sommerfuglen energi for å komme i gang. Om høsten må den samle energi for å overleve vinteren.

Men sommerfuglene trenger ikke bare nektarplanter til seg selv, de trenger også mat til larvene sine.

Favorittføden finner de som regel på villplanter, gjerne de vi kaller ugress og helst planter som vokser i sol. Den staselige admiralsommerfuglens larver liker best stornesle (brennesle), det samme gjør dagpåfugløye og hvit C.

Den gule sitronsommerfuglens larver liker trollhegg og geitved, mens keiserkåpens larver foretrekker ulike fioler.

Setter vi av en liten bit av hagen til «villniss», der ugresset får stå i fred, blir det lettere for sommerfugllarvene å finne fôrplanten sin og med det vokse opp og bli store, vakre sommerfugler.

Med litt planlegging er det mulig å ha gode nektarplanter i hagen fra tidlig vår til langt utpå høsten.

Om våren blomstrer hagepute, perleblomster, tusenfryd, forglemmegei, kløver, løvetann, frukttrær, stemorfiol og andre fioler og nattfiol, for å nevne noen blomster som sommerfuglene suger nektar fra.

Om sommeren er det mange planter å velge mellom. Mange av kryddervekstene som oregano, timian, isop og mynter er gode nektarplanter. Gamle, velkjente stauder som gullris, prestekrage, praktryllik, reinfann, rødkløver, salvie, kattemynte og floks har også mye nektar. Sommerblomster som tagetes og duftheliotrop, lokker til seg sommerfugler.

I milde strøk av landet kan sommerfuglene kose seg med nektar fra høstsommerfuglbusken (Buddleja davidii). Denne busken er sommerfuglenes favoritt og blomstrer i august/september. Den er dessverre ikke så herdig, og klarer seg nok best i kyststrøk - herdighetssone 3-4.

Sommerfugler deles inn i dag- og nattsommerfugler, nattsvermere. Disse flyr stort sett om natten og tiltrekkes ofte av duft.

Gode nektarplanter for nattsvermere er prydtobakk, duftskjærsmin, kaprifol, syren og sommerfuglbusk, for å nevne noen.

Nattsvermernes larver liker mye det samme som sine dag-slektninger: nesler, løvetann og trær som ask, poppel, bjørk, alm, lind, hassel og pil.

Jo større plantevariasjon du har i hagen, jo flere sommerfugler vil komme på besøk. Sørger du for at sommerfuglene også får vann, kan det hende at antallet øker ytterligere. Ligger området i le for vinden og er solfylt, er det enda mer attraktivt for sommerfugler. (ANB)

Denne saken er levert av Hageselskapet

Eiendom til salgs og leie lokalt

Velg kategori

Velg område

De nyeste annonsene

Annonsere? Bestill annonse her

Nyeste bolig

Stor bolig med kjellerleilighet. Flott utsikt. ...

2880185

Flott enebolig beliggende i populært område på Valen i Kvinnherad kommune. Boligen er innredet over 3 plan. Underetg: Kje...

Prisantydning: 3.100.000,-

Område: Valen

Eiendomstype: Enebolig

Primærrom: 208m²

Antall rom: 8

Visning: 30.06.2013 14:00 - 15:00

Mer om boligen

2880185
Annonsere i avis og på nett?
Visningskalender
Velg visningsdato
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn


Tips oss

Lokalavisa for
Odda, Ullensvang og Eidfjord

Tipstelefon: 53 65 06 20
Sms: tipshaf til 2097
Send oss epost

Kontakt oss

Sentralbord: 53 65 06 00
Redaksjonsfax: 53 65 06 21
Kundeservicefax: 53 65 06 01
Adresse: Ragde, Postboks 374, 5751 Odda

Annonsere

Marknadsansvarleg: Rolf Alterskjær
Telefon: 91 12 02 11
Epost: annonse@hardanger-folkeblad.no

Redaksjon

Redaktør/dagleg leiar:Trygve D. Syse
Redaksjonssjef:Karl Ystanes
Epost:redaksjon@hardanger-folkeblad.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.