...
Drivhusgasser er helsefarlige, slår amerikanske myndigheter fast. Foto: Luca Kleve-Ruud, Dagsavisen/ANB/

– Drivhusgasser er helsefarlige

Washington (ANB-NTB-Reuters): USA har besluttet å stemple drivhusgasser som CO2 som helsefarlige.

Fotball Live

lørdag 11. sep. kl. 17:00
Tromsø - Brann

Kampstart om:

9 dager 3 timer 7 min. 41 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Eidfjord  Odda  Ullensvang 
...
Publisert 08.12.2009 kl 09:46 Oppdatert 08.12.2009 kl 10:05

Tips ein venn på e-post:

LES OGSÅ:

– Bakstreverske og anti-vitenskapelige 05.12.09 - 15:13

Forbereder seg på nytt klima 25.11.09 - 15:07

Russland lover CO2-kutt 18.11.09 - 16:55

Frykter matmangel på het klode 15.11.09 - 12:22

Amerikanske myndigheter vil nå vedta regler for utslipp, selv om Kongressen stritter imot.

Environmental Protection Agency (EPA) skal nå utarbeide et regelverk for hvor store utslipp av CO2 og fem andre drivhusgasser som skal tillates i USA.

– Det innebærer at vi ankommer klimatoppmøtet i København med en klar demonstrasjon på vår vilje til å møte denne globale utfordringen, sier EPAs leder Lisa Jackson.

Kan vedta regler

Kongressen er dypt splittet i synet på forpliktende utslippskutt, men EPA kan nå på egen hånd innføre regler for hvor store utslipp som skal tillates.

Den eneste umiddelbare effekten av vedtaket er imidlertid en grense for hvor mye CO2 amerikanske pickupbiler får slippe ut, opplyser Jackson.

Mandagens beslutningen gir imidlertid president Barack Obama en mulighet til å slå tilbake mot kritikken som venter ham når han ankommer klimatoppmøtet i København.

– Det er et signal fra administrasjonen om at ting er på gang i Kongressen, men at de ikke nødvendigvis akter å vente på dem, sier Joe Mendelson i miljøvernorganisasjonen National Wildlife Federation.

Ingen overraskelse

EPAs beslutning om å stemple drivhusgasser som forurensning kommer ikke som noen stor overraskelse.

Amerikansk høyesterett påla i 2007 EPA å kartlegge effekten av slike utslipp, etter først å ha slått fast at CO2 i henhold til forurensningsloven Clean Air Act er å regne som forurensing.

Næringslivsledere og ledende republikanere protesterer imidlertid på EPAs beslutning, og varsler kamp.

– Det er urimelig at byråkratene i EPA, som ikke er folkevalgt, kan erklærer at CO2 er en fare for folks helse, til tross for at det ikke foreligger vitenskapelige beviser som underbygger dette, sier Texas-guvernør Rick Perry.

Skepsis

President Barack Obama har tatt til orde for å kutte USAs utslipp av skadelige drivhusgasser med 3 til 4 prosent innen 2020, sammenlignet med 1990-nivå.

EU har til sammenligning lovet minst 20 prosent utslippskutt, mens Japan har lovet 25 prosent kutt.

Mange amerikanere er likevel kritiske til Obama og tviler på om den globale oppvarmingen virkelig kan tilskrives menneskelig aktivitet.

I 2007 mente 56 prosent at det forelå beviser for dette, men andelen har nå falt til 45 prosent, viser en måling utført for CNN. (ANB-NTB-Reuters)

...

Lovlydige båtfolk

HF nyhende Det vart eit magert resultat for Kystvaktskipet KV Tor då dei sjekka fiskeria i Sørfjorden og Eidfjord nyleg. Det tykkjer skipssjefen er svært gledeleg. Les meir

Tjuveriraid på vestsida

HF nyhende Politiet i Hardanger har dei siste vekene - og særskild siste netter, motteke og registrert fleire innbrot og grove tjuveri

frå verksemder på vestsida. Les meir

...

Undset-kabaret på biblioteket

HF kultur Lørdag forstkommende kan litteraturinteresserte se en forestilling om den unge Sigrid Undset på Odda bibliotek. Les meir

...

Ingvill slo egen norgesrekord

HF sport Ingvill Måkestad Bovim forbedret onsdag kveld sin norske rekord på 800 meter og løp på under to minutter. Les meir

...

Vegstenging i Tyssedal

Odda Tirsdag førstkommende vil trafikk og vannforsyning bli stengt i Tveitavegen i Tyssedal Les meir

Dagens mest leste saker

Været

Været
  I dag I morgen
Odda   12.6°   17.1°
Ullensvang   11.6°   15.5°
Eidfjord   11.8°   15.9°
Røldal   9.6°   14.7°
Bergen   11.7°   17.1°

Siste bildeserier

Nordens største båtmesse

...

Båter i sjøen i Kadettangen er i gang. Se bildene her.

Se bildeserie

Nytt og gammelt

...

Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.

Se bildene her

Siste bildeserier

Solbakken gikk amok

...

Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.

Se bildene fra dramaet!

Ibsenmaskin

...

Bestillingsverk til Ibsenfestivalens 20 års-jubileum som er iInspirert av Ibsens tolv samtidsskuespill.

Se bildene her

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Mette-Marit klipte snor

...

Kronprinsessen åpnet Rommen skole og kultursenter sammen med Oslo-ordfører Fabian Stang.

Se bildene her

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Tipstelefon: 53 65 06 20
Sms: tipshaf til 2097
Send oss epost

Kontakt oss

Sentralbord: 53 65 06 00
Redaksjonsfax: 53 65 06 21
Kundeservicefax: 53 65 06 01
Adresse: Ragde, Postboks 374, 5751 Odda

Annonsere

Marknadsansvarleg: Rolf Alterskjær
Telefon: 91 12 02 11
Epost: annonse@hardanger-folkeblad.no

Redaksjon

Redaktør/dagleg leiar:Trygve D. Syse
Redaksjonssjef:Karl Ystanes
Epost:redaksjon@hardanger-folkeblad.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.