Oslo (ANB-NTB): - Vi må gjøre noe for å styrke nynorsken før det er for sent, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV).
Halvorsen var fredag invitert til årsmøtet i Noregs Mållag i Oslo for å forsvare utspillet sitt tidligere i år om å tone ned sidemålsundervisningen i norskfaget. Hun slo fast at ingenting er vedtatt, men at målet er å styrke nynorsken, ikke svekke den, skriver Nynorsk Pressekontor.
– Jeg ønsker å invitere dere til å være med på en diskusjon der resultatet er at vi skal styrke nynorsk både som hovedmål og som sidemål, sa Halvorsen.
Utspillet hun kom med i januar i år, var en kommentar til et forslag fra Utdanningsdirektoratet om å fjerne sidemålskarakteren i den nye læreplanen. Det førte til storinnmelding i Mållaget - over 1.700 personer meldte seg inn i ukene etterpå.
Halvorsen luftet fredag et forslag om å gi elever som velger nynorsk som hovedmål på videregående skole, ett ekstra studiepoeng, skriver Bergens Tidende.
Det ble møtt av stående applaus av Mållagets årsmøte. (ANB-NTB)
HF nyhende Både brannvesen og politi rykket ut til en gressbrann som tok overhånd i Røldal ved seks-halvsyvtiden fredag kveld. Les meir
HF nyhende Ingen promille, men en mangellapp og en avskilting i Odda fredag kveld. Les meir
HF nyhende Utanlandske seljarar har dukke opp fleire stadar i distriktet, og politiet ber publikum ta kontakt dersom dei dukkar opp. Les meir